Khenpo Pema Wangdak – 6 veckors kurs online

Ven. Khenpo Pema Wangdak

Vi är mycket glada över att kunna erbjuda en ny online-kurs med Khenpo Pema i vår. Undervisningen blir en fortsättning på ”En guide till en Bodhisattvas liv”.

Venerable Khenpo Pema är anledningen till att föreningen bildades 1994. Detta i samband med att han var i Göteborg och gav en serie av föreläsningar på Göteborgs Universitet. Han har sedan besökt oss många gånger, och har många Dharmavänner i Sverige som uppskattar honom och hans sätt att vara och prata om Buddhas undervisning.

SEX VECKORS KURS – start 12 mars 2025
Spiritual Journey along the Path of the Bodhisattvas

Join with us as Ven. Khenpo Pema Wangdak offers a six session journey into the life of a Bodhisattva.

This course presents a brief view into the brilliant insights as found in A Guide to the Bodhisattva’s Way of Life” taught by Shantideva. The teachings of Shantideva are among the most influential, practical and guided teachings for the individual’s spiritual progress.

Everyone is invited. Each session will also include a short meditation and question and answer portion with Khenpo-la.

“It is never too early and neither too late to be on the path of Buddha.”
Khenpo Pema Wangdak

Datum
Onsdagar 12 mars – 16 april
kl 19.00-20.00 CET (svensk tid)

Pris kurs
Reducerat: 600 kr
Ordinarie: 800 kr
Sponsor: 1100 kr

-Välj själv summa du betalar in. Lärarens dana går till Pema Ts’al School i Mundgod,  Indien.

Plusgiro: 831 87 20-3
Swish: 123 018 21 21

Språk
Engelska

Anmälan
Mejla asa@tibetanskbuddhism.se